political news

Trail of the Tapes

Trail of the Tapes

29/10/2012 12:23:00

This year’s general elections will be the sixth since 1992 when the country returned to democracy. Initially, political campaigns and strategies were basically rudimentary; perhaps this

Parliamentary Results: Western Region

Parliamentary Results: Western Region

21/06/2012 16:21:00

Constituency Winner Party Ahanta West Samuel Johnfiah NPP Amenfi Central George Kofi Arthur NDC Amenfi East Joseph Boahen Aidoo NPP Amenfi West John Gyetuah NDC Aowin Mathias Kwame Ntow NDC Bia Michael Coffie Boampong NDC Bibiani-Anhwiaso Bekwai Christopher Addae NPP Effia Kwesimintsim Hon. Joe Baidoe-Ansah NPP Ellembele Emmanuel Armah-Kofi Buah NDC Essikadu/Ketan Hon. Joe Ghartey NPP Evalue Gwira Catherine

Parliamentary Results: Volta Region

Parliamentary Results: Volta Region

21/06/2012 16:20:00

Constituency Winner Party Akan Joseph Kwadwo Ofori NDC Anlo Clement Kofi Homado NDC Avenor-Ave Edward Korbla Doe Adjaho NDC Biakoye Bandua Emmanuel Kwasi NDC Buem Henry Ford Kamel NDC Ho Central Capt (Rtd) George Kofi Nfojoh NDC Ho

Parliamentary Results: Upper West

Parliamentary Results: Upper West

21/06/2012 16:19:00

Constituency Winner Party Jirapa Edward Kojo Salia NDC Lambussie John Duoghr Baloroo NPP Lawra Ambrose P. Dery NPP Nadowli West Alban Sumana Kinsford Bagbin NDC Nadowli East Mathias Asoma Puozaa NDC Sissala West Bayirga Haruna PNC Sissala East Alhassan Dubie Halutie NDC Wa Central Hon.Abdul-Rashid Pelpuo NDC Wa East Bayon Godrey

Parliamentary Results: Upper East

Parliamentary Results: Upper East

21/06/2012 16:19:00

Constituency Winner Party Bawku-Central Adamu Daramani NPP Binduri Stephen Yakubu NPP Bolgatanga-Central Akolbire Emmanuel Opam-Brown NDC Bongo Albert Abongo NDC Builsa-North Timothy Awotiirim Ataboadey NDC Builsa-South Alhassan Azong PNC Chiana/Paga Alowe Leo Kabah NPP Garu-Tempane Dominic Azimbe Azumah NDC Nabdam Asaga Moses NDC Navrongo-Central Joseph Kofi Adda NPP Pusiga Atingban Simon NDC Talensi Akology John Tia NDC Zebilla Cletus Apul Avoka NDC

Parliamentary Results: Northern Region

Parliamentary Results: Northern Region

21/06/2012 16:18:00

Constituency Winner Party Bimbilla Nitiwul Bingab Aduna Dominic NPP Bole/Bamboi Joseph Akati Saaka NDC Bunkpurugu/Yunyoo Duut Emmanuel Kwame NDC Chereponi Doris A. Seidu NPP Damongo/Daboya Sammy B. Wusah NDC Gushiegu Kwesi Thomas Nassan NDC Karaga Iddrisu Dawuda NDC Kpandai Likpalimor Kwajo Tawia NDC Kumbungu Imoro Yakubu NDC Mion Dr. Alhasssan Ahmed Yakubu NDC Nalerigu Dr. Tia. A. Sugri NDC Nanton Alhaji Abdul-Kareem NPP Saboba Bukari

Parliamentary Results: Greater Accra Region

Parliamentary Results: Greater Accra Region

21/06/2012 16:17:00

Constituency Winner Party Ablekuma Central Chaie Tettey Theophilus NDC Ablekuma North Justice Joe Appiah NPP Ablekuma South Fritz Baffour NDC Abokobi-Madina Alhaji Amadu Bukari Sorogho NDC Ada Alexander Narh NDC Adenta Kojo Adu Asare NDC Ashaiman Alfred

Parliamentary Results: Eastern Region

Parliamentary Results: Eastern Region

21/06/2012 16:16:00

Constituency Winner Party Abetifi Peter Wiafe Pepra NPP Abirem Esther Obeng Dappah NPP Abuakwa North Samuel Kwadwo Amoako NPP Abuakwa South Samuel Atta Akyea NPP Aburi-Nsawam Osei Bonsu Amoah NPP Afram Plains North Emmanuel Aboagye

Parliamentary Results: Central Region

Parliamentary Results: Central Region

21/06/2012 16:16:00

Constituency Winner Party Abura/Asebu/Kwamankese Anthony Christian Dadzie NDC Agona East John Adjabeng NPP Agona West Samuel Kweku Obodai NPP Ajumako/Enyan/Esiam Cassiel Ato Forson NDC Asikuma/Odoben/Brakwa Paul Collins Appiah Ofori NPP Assin North Ken Ohene Agyapong NPP Assin South Dominic Kwaku Fobih (Prof) NPP Awutu

Parliamentary Results: Brong Ahafo

Parliamentary Results: Brong Ahafo

21/06/2012 16:14:00

Constituency Winner Party Asunafo-North Robert Sarfo-Mensah NPP Asunafo-South Hon George Boakye NPP Asutifi-North Paul Okoh NPP Asutifi-South     Atebubu/Amantin Owusu-Mainu Emmanuel NDC Berekum Kwaku Agyenim-Boateng NPP Dormaa-East Yaw Ntow Ababio NPP Dormaa-West Kwaku Agyemang Manu NPP Jaman-North Alexander Asum-Ahensah NDC Jaman-South Afful Yaw Maama NPP Kintampo-North Stephen Kunsu NDC Kintampo-South Yaw Effah-Baafi NDC Nkoranza-North Derek Oduro (Major)(Rtd) NPP Nkoranza-South Kwame Ampofo Twumasi NPP Pru Masoud Baba Abdul-Rahman NDC Sene Felixj Twumasi-Appiah NDC Sunyani-East Kwasi

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 102 | displaying: 1 - 10
s